Gravid Dance

- tanečné cvičenie pre tehotné ženy spojené s rozhovormi s dulou

 • využíva prvky brušného tanca a tým priaznivo pôsobí na celý ženský organizmus, bábätko nevynímajúc
 • tancuje sa v pomalom tempe, pri pohybe sa neskáče, dôraz sa kladie na správne držanie tela, koncentráciu, ovládanie jednotlivých svalových skupín, vedomé uvoľnenie, dýchanie, vnímanie signálov vlastného tela i bábätka v brušku
 • súčasťou cvičenia je nácvik relaxácie, uvoľňujúceho dýchania a úľavových polôh, ktoré ženy využívajú pri pôrode
Kde:Kedy:Forma:Cena:
Dom kultúry Vajnory - Malá sálautorky 16.30-18.00kurz 5 lekcií40 €

Kurz sa otvára pri minimálnom počte 5 mamičiek.

Prihlásiť sa dá kedykoľvek v priebehu kurzu, od ukončeného 12. týždňa tehotenstva.

PRIHLASOVANIE: info@matervia.sk, 0905 308 799

Čo si priniesť:Oblečenie: pohodlné legíny alebo sukňa s voľným pásom pod bruškom, tričko, šatka okolo bokov, vítané sú orientálne ozdoby a všetko, čo vám pomôže cítiť sa krásne a žensky

Obuv: mäkké cvičky alebo len hrubé ponožky (v lete kľudne aj naboso)

Iné pomôcky: karimatka, deka alebo uterák na cvičenie na zemi, pitie (najlepšie fľaša s vodou)

Čo môžete čakať od kurzu:
 • zmyselnú i relaxačnú hudbu
 • príjemné precvičenie celého tela
 • jednoduché a zábavné tanečné prvky inšpirované štýlom belly dance, tribal, mahala a gypsy
 • nácvik uvoľnenia tela i mysle, dôležitého pre pôrod
 • nadviazanie kontaktu s bábätkom
 • ukážky polôh užitočných v tehotenstve a pri pôrode
 • porozumenie úlohe dýchania počas pôrodu
 • nový pohľad na pôrodné kontrakcie
 • poradenstvo certifikovanej duly
 • zoznámenie sa s tehotnými mamičkami vo vašom okolí
 • FOTOGRAFIE z minulých kurzov nájdete vo fotogalérii

Účinky brušného tanca počas tehotenstva

Tanec formuje telo tehotnej ženy tak, aby ľahšie zvládlo fyzické zmeny počas tehotenstva a nároky pôrodu i šestonedelia. Zmierňuje obvyklé tehotenské ťažkosti, uvoľňuje fyzické napätie, blokády, kŕče svalstva, zmierňuje bolesti chrbta, upravuje držanie tela, zlepšuje tráviace problémy, pomáha uvoľniť tlak pod hrudníkom, ktorý spôsobuje rastúce bruško. Tanec podporuje uvoľnenie podbruška a prekrvenie dôležitých ženských orgánov v oblasti panvy (i prekrvenie placenty), čo má priamy vplyv na ich správnu funkciu. Tanec precvičí svaly, ktoré sa podieľajú pri samotnom pôrode. Spevňuje svalstvo v brušnej oblasti, posilňuje svaly panvového dna, zvyšuje pohyblivosť panvy, zlepšuje ohybnosť kĺbov. Tanec učí tiež správne dýchať, uvoľniť sa a prostredníctvom izolovaných pohybov učí vedome pracovať s určitou svalovou skupinou, čo je výhoda pre ľahšie zvládnutie pôrodu. Uvoľnenie tela je späté s uvoľnením mysle a vzájomne sa ovplyvňujú, tak ako počas pôrodu.

 

Tanec upokojuje, osviežuje, prináša radosť a energiu. Pomáha žene nájsť súlad tela a ducha, prináša pocit harmónie a šťastia. Brušný tanec posilňuje schopnosť ženy udržať si krásu a ženskosť. Dáva tehotnej žene príležitosť na prijatie svojho nového zovňajšku, objavenie krásy rastúceho bruška a ženských tvarov. Ženy získajú k svojmu telu lepší vzťah, viac si ho vážia. Úcta a dôvera vo vlastné telo a jeho prirodzenú schopnosť porodiť dieťa je veľmi dôležitá pre zdravé zvládnutie pôrodu. Keď si žena verí, rodí ľahšie.

 

Hodiny tanca sú pre mnohé ženy jedinou chvíľou, ktorú môžu venovať len sebe a svojmu bábätku v brušku. Keď tancuje matka, tancuje i dieťa. Dostáva atmosféru lásky a bezpečia. Orientálna hudba zahŕňa rytmické i meditatívne prvky, ktoré uvoľňujú matku aj dieťa. Tanec prináša bábätku nové zmyslové podnety. Dieťa počuje hudbu, vníma pohyby, rytmus a po narodení si tieto vnemy pamätá - tancom v matkinom náručí sa dieťa vplyvom atmosféry známej z prenatálneho obdobia často upokojí. Kolísavé pohyby dieťa v brušku hojdajú, jemne ho masírujú a tým pripravujú na najväčšiu masáž - prechod pôrodnými cestami. Pohyby brušného tanca majú priaznivý vplyv aj na správne uloženie dieťatka v maternici. Tanec tiež zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha zásobovať dieťa kyslíkom. Tanec prispieva k vytvoreniu vzájomnej hlbokej väzby medzi matkou a dieťatkom, ktorá je nevyhnutná pre jeho zdravý vývin.

 

Brušný tanec prispieva k prirodzenému priebehu pôrodu. Žena má pozitívny vzťah k svojmu telu, chrbtica je pohyblivejšia, svalstvo pružnejšie. Tanec učí dobre dýchať a relaxovať, čo sú prirodzené prostriedky na úľavu od pôrodných bolestí. Počas prvej doby pôrodnej tanec v dynamickejšom tempe zmierňuje bolesti a urýchľuje pôrod. Pohyb pomáha dieťatku zaujať správnu polohu, dieťatko ľahšie zostúpi do panvy a nájde si cestu na svet.

Kedy tancovať a kedy nie?

Tanec v pomalom tempe je odporúčaný pri každom zdravom tehotenstve a je možné tancovať od počatia až do samotného pôrodu. Skúsené lektorky zastávajú názor, že neexistuje kontraindikácia, ktorá by bránila žene tancovať brušný tanec. Pokiaľ teda nemáte zdravotný problém, kvôli ktorému by vám lekár zakázal bežnú fyzickú aktivitu, vaše tehotenstvo prebieha bez komplikácií a nie je rizikové, stačí ak budete počúvať svoje telo a zisťovať, čo mu vyhovuje a čo nie. Napriek tomu odporúčam cvičenie konzultovať so svojim lekárom.