Bezplienková metóda

Bezplienková komunikačná metóda (Natural Infant Hygiene, Elimination Communication) znie ako nový experiment ako vychovávať dieťa od narodenia, ale opak je pravdou - ide o prirodzenú starostlivosť, ktorá sa v niektorých častiach sveta (India, Afrika, Južná Amerika, Ázia) používa celkom bežne. K nám sa v posledných rokoch dostáva ako alternatíva, ktorá nielenže šetrí životné prostredie, ale i detskú pokožku a v neposlednom rade prehlbuje väzbu medzi matkou a dieťaťom a podporuje ich vzájomnú komunikáciu od prvých dní života.

Princíp metódy vychádza z predpokladu, že dieťatko je schopné od narodenia vysielať určité (najmä motorické) signály, ktorými dáva najavo svoju potrebu vyprázdniť sa, nakoľko inštinktívne nechce ležať vo svojich výlučkoch.

Osoba, ktorá sa o dieťatko stará, ak je vnímavá a trávi s dieťatkom dostatok času, dokáže tieto signály postrehnúť a reagovať na ne. Umožní tak dieťatku v správny čas, aby sa vyprázdnilo.

Nejde pri tom o to, či sa podarí "vychytať" každý moment a samozrejme, že sa s touto metódou kombinuje i používanie plienok. Podstatou je komunikácia medzi dospelým a dieťatkom, uspokojovanie potrieb dieťatka a spokojnosť všetkých zúčastnených.

Aké signály dieťatko vydáva?

Na to prídete časom určite sami, ale často sú to tieto: plač, nepokoj, hmýrenie, zastavenie vykonávanej činnosti, špecifická mimika alebo gesto... 

Kedy môžem očakávať vyprázdnenie?

Dieťatko si vytvorí určité návyky, na ktoré čoskoro prídete - často bábätko ciká po prebudení, pri rozbalení alebo pri kŕmení... Zapojte tiež vlastnú intuíciu.

Ako správne zareagovať?

Nič nefunguje hneď, preto spočiatku sa obaja budete len učiť. Ponúknite dieťatku možnosti na vyprázdnenie, ktoré sú primerané jeho veku. Obľúbené sú malé "kýbliky" - nočníčky, ktoré sa dajú pridržať medzi vašimi nohami v sede a dieťatko pridržíte v podopretej polohe "v klbku" nad nočníčkom. Za krátko sa pravdepodobne vyciká. Využiť sa dá tiež umývadlo alebo záchod. Treba skúšať, pozorovať, vnímať... Dieťatko sa postupne naučí v určitej polohe zapojiť svalstvo a vyprázdniť obsah.

Komunikáciu s dieťatkom je výborné podporiť i naopak - pridajte k situácii, kedy má dieťatko príležitosť na vyprázdnenie váš zvukový signál - napr. sssssss.... alebo ä-ä.

Samostatné sedenie na klasickom nočníku je vhodné až vtedy, keď sa dieťatko dokáže samo posadiť.

Nie je na nočník priskoro?

Vo všeobecnosti sa odporúča, že vhodný vek na nočník je až po 18. mesiaci, kedy je dieťa schopné vedome zadržať nahromadený moč a uvedomiť si zmysel tohto "tréningu". Bezplienková metóda je však o niečom inom. Nejde o tréning, pretože my nežiadame dieťa, aby vyprázdnenie regulovalo zadržiavaním, ale vnímame jeho potreby a reagujeme na ne.

Kedy začať s bezplienkovou metódou?

Čo najskôr! Pretože ak nebudeme na signály dieťatka reagovať, dieťa po určitom čase (cca po 3 mesiacoch) "rezignuje" a následné vzájomné učenie býva potom ťažšie. Pokojne začnite hneď v prvom mesiaci...

Prečo sa vlastne oplatí "bezplienkovať"?

Dávame dieťatku najavo, že mu rozumieme, venujeme mu viac pozornosti, dieťa netrávi čas v zaparenej plienke, učí sa vnímať potreby svojho tela, obmedzením používania plienok šetríme prírodu i svoje peniažky...

Mgr. Miroslava Sivá
MATERVIA
info@matervia.sk
0905 308 799
viac