Literatúra pre tehuľky

Ak hľadáte knihu, ktorá by zodpovedala vaše otázky, no bežné knihy v kníhkupectve vám dávajú príliš jednostranný pohľad, pripravili sme pre vás tento zoznam. Ide o kvalitnú literatúru, ktorá vám prinesie nové uhly pohľadu nielen na pôrod, ale i na seba ako na budúcu matku, na riešenie bežných problémov, na starostlivosť o bábätko, či dojčenie. Nechajte sa inšpirovať...

Klientky MATERVIA majú možnosť si túto literatúru od nás bezplatne zapožičať:

Cesty ke spokojenému porodu

Informace pro volbu zdravotnické péče; Hnutí za aktivní mateřství 2011

Brožúrka, ktorá má pomôcť budúcim rodičom v komunikácii so zdravotníkmi, aby sa mohli informovane rozhodnúť v otázkach výberu pôrodnice, písania pôrodného plánu, problematických postupov pri pôrode, ktoré sú bežne používané v českých (aj slovenských) pôrodniciach. Brožúrku si môžete prelistovať naskenovanú aj na našej stránke tu alebo v textovej podobe ju nájsť na www.iham.cz.

Zdravé těhotenství, přirozený porod

Citlivý pruvodce těhotenstvím, porodem a šestinedělím; Ingeborg Stadelmann, One Women Press 2000

Túto knihu napísala skúsená pôrodná asistentka, ktorá vo svojej praxi dlhé roky používa prírodnú medicínu. Kniha je plná praktických rád a konkrétnych receptov, ktoré určite rady využijú najmä ženy so vzťahom k bylinkám, aromaterapii, homeopatii a zdravej výžive. Kniha vás prevedie obdobím tehotenstva, pôrodu, dojčenia, šestonedelia a prinesie odpovede na riešenie všetkých bežných problémov v týchto obdobiach.

Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu

Henci Goer, One Women Press 2002

Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu je svojim spôsobom jedinečná kniha, ktorá sa pozerá na jednotlivé praktiky používané počas pôrodu z pohľadu výsledkov vedeckých výskumov a prináša veľmi objektívne informácie „pre a proti“. Kniha môže byť užitočná pre ženy a ich partnerov, ktorí riešia nejakú dilemu a chcú sa informovane rozhodnúť - mám si dať si epidurálku? kam mám ísť rodiť? je lepší nástrih alebo bez nástrihu? kto by mal byť pri mojom pôrode?...

Partner u porodu

Penny Simkin, Argo 2000

Výborná kniha pre všetkých, ktorí sa zúčastňujú pôrodu! Okrem toho, že zrozumiteľne vysvetľuje pôrodný proces, výborne popisuje prežívanie rodiacej ženy počas pôrodu. Odporúčame ju všetkým budúcim rodičom, ktorí sa chcú zorientovať v lekárskych zásahoch a možných postupoch pri pôrode. Doprevádzajúcim osobám poskytuje veľmi užitočné a konkrétne rady, ako môžu žene v jednotlivých fázach pôrodu pomôcť. Kniha obsahuje aj rady týkajúce sa obdobia po pôrode a dojčenia.

Znovuzrozený porod

Michel Odent, Argo 1995, 2000, 2004

Úžasná kniha francúzskeho lekára - pôrodníka, ktorý ako jeden z mála bezvýhradne akceptuje pôrod ako prirodzenú telesnú funkciu a vzdáva rodiacim ženám svoj plný rešpekt a úctu. Prečítaním tejto knihy sa vám posilní sebavedomie ako ženy - schopnej porodiť svoje dieťa. Pochopíte, prečo je tak dôležité, aby ste rodili v dobrej pôrodnej atmosfére - teplo, ticho, kľud, prítmie, súkromie, voľnosť pohybu, prítomnosť citlivých sprevádzajúcich osôb... a hľadali miesto pôrodu, kde sa aspoň v niečom približujú myšlienke: "Pôrod je dokonalý proces, ktorý sa nedá vylepšiť. Treba len vedieť, ako ho nerušiť."

Nová doba porodní

Vlastimil Marek, Eminent 2002

Autorovi sa podarilo zozbierať fascinujúce informácie o pôrodoch našich predkov, ktoré sú dôkazom toho, že pôrod môže byť jednoduchý, hladký a prirodzený. Kniha vás objektívnymi argumentami podporí v tom, že pôrod je prirodzená vec, rovnako ako sa oplatí prirodzene pristupovať k starostlivosti o dieťatko. Autor vyzýva ženy, aby sa nevzdávali svojej predstavy o slobodnom pôrode, aby hľadali odborníkov, ktorí sú ochotní ich počúvať, ktorí sú tu pre ne a nepodporovali pôrodnice, ktoré sa nedokážu vzdať zlozvykov minulej doby.

Porod s dulou

Marshall H. Klaus, John H. Kennell, Phyllis H. Klaus, One Womwn Press 2004

Poradca pre rodičov a doprevádzajúce osoby pri pôrode - ak sa chcete dozvedieť viac o význame doprevádzajúcich osôb, naučiť sa ako pomôcť rodiacej žene uľahčiť pôrod, čo žena počas pôrodu potrebuje, nájdete to v tejto knihe. Ženy pripravujúce sa na pôrod tu nájdu užitočné rady a techniky na zvládanie pôrodných kontrakcií, ktoré môžu používať počas pôrodu. Váš partner môže lepšie pochopiť svoju úlohu pri pôrode a možno zistíte, že je pre vás práve dula tou správnou voľbou.

Praktický návod na dojčenie

Andrea Poloková, MAMILA a UNICEF 2011

Pri príprave na dojčenie ako aj pri dojčení vám pomôže nové vydanie úspešnej knihy o dojčení s názvom Praktický návod na dojčenie, ktoré pripravilo OZ Mamila v spolupráci s vydavateľstvom Slovart.

Má 128 plnofarebných strán s množstvom inštruktážnych fotografií, brožovaná väzba, formát A5. Knižku si môžete objednať prostredníctvom objednávkového formulára na stránkach http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

Všechno o kojení

Vivian Weigert, Portál 2006

Ak vám nevyhovuje vyhľadávať informácie za počítačom a chcete mať poradcu vašim dojčením stále pri sebe, odporúčame vám túto knihu. Nájdete tu odpovede na otázky ako dojčiť, ako sa stravovať, ako sa starať o prsníky, podporiť alebo znížiť tvorbu mlieka, ako si poradiť pri bežných problémoch až po odstavovanie. Kniha obsahuje rady a odporúčania, ktoré vychádzajú z moderných poznatkov a teda môžete sa na ňu spoľahnúť najmä v situáciách, kedy sa k vám dostávajú rozporuplné informácie a vy neviete, čo je správne a čo nie...

 

 

- ďalšie tituly pripravujeme...

Mgr. Miroslava Sivá
MATERVIA
info@matervia.sk
0905 308 799
viac