Pôrod s dulou

Pôrod je ženská záležitosť - fyzicky ale aj duševne. Ženy sú trpezlivé, citlivé, láskavé, empatické, obetavé... Tieto vlastnosti sa vyprofilovali do dnešnej podoby nezdravotníckej profesie pomáhajúcej pri pôrode - duly.

Doprevádzanie rodiacej ženy inou skúsenou ženou je model, ktorý je overený históriou. Kedysi bolo samozrejmosťou, že rodičku sprevádzali pri pôrode iné skúsené ženy. Presunom pôrodov do pôrodníc sa táto ženská podpora z pôrodov vytratila.

Vedci skúmali, aký vplyv má na dnešné pôrody v pôrodniciach nepretržitá prítomnosť duly. Porovnávali rozsiahle skupiny žien, ktoré rodili s dulou a bez duly. Ukázalo sa, že prítomnosť duly pri pôrode je veľmi prínosná – žena rodí ľahšie, vie sa lepšie uvoľniť, vnímať svoje telo, pôrod je kratší, menej často sa používa umelé tíšenie bolesti, je menšie riziko komplikácií, žena rodí prirodzenejšie, má z pôrodu i zo seba lepší pocit, pozitívnejšie vníma svoje dieťatko, ľahšie zvláda po pôrode starostlivosť o dieťatko, menej časté sú popôrodné depresie a ženy majú menej problémov s dojčením a dojčia dlhšie.