Referencie

Po prvom pôrode, ktorý bol plánovanou sekciou (úplne zbytočne), som vedela, že druhé dieťa chcem rodiť normálne. Celé 4 roky som mala pocit, že mi niečo chýba, že nie som plnohodnotná žena (matka), keďže vôbec, ale naozaj vôbec netuším čo je pôrod. Neviem aká bolesť je, keď sa moje dieťatko pýta na svet. Cítila som sa taká neúplná... 

Celé druhé tehotenstvo som bojovala s lekármi, aby mi dovolili prežiť a zažiť si tento zážitok. Keďže v štátnej nemocnici som sa s pochopením nestretla, navštívila som sanatórium Koch, ktoré mi po zasadaní lekárov vyšlo v ústrety. Taktiež musím povedať, že ani v mojom okolí som sa necítila úplne pochopená. Všetci mi vraveli, že aspoň nemusím zažiť toľko bolesti, čo by kto za to čo dal.. Potom som sa stretla s Mirkou, a vedela som, že ma niekto chápe! Že chápe prečo to tak chcem. 

9. mesiac tehotenstva sa mi veľmi vliekol, lekári ma začali strašiť, že moje bábo je veľmi veľké, a po 1. sekcii majú váhový limit na prirodzený pôrod. Moje dieťatko bolo v 40-tom týždni tesne v limite a mala som sa rozhodnúť, či čakať a ísť zase sekciou, alebo spustiť pôrod prostalgínom. Pre mňa to bola dilema, lebo nechcela som ani jedno ani druhé. Nakoniec ma túžba porodiť donútila súhlasiť s druhou variantou. Ostala som v pôrodnici a hneď ráno o 6:00 mi dali čípok. Na moje prekvapenie to išlo veľmi rýchlo. O 6:30 som mala kontrakcie každú minútu. Prišiel partner a zavolal Mirke, keďže ja som už nebola v stave telefonovať. Môj partner bol dovtedy pri mne. Bol z toho hotový, veľmi mi chcel pomôcť, netušil však ako. Keď mi odtiekla plodová voda, kontrakcie ešte zosilneli. Mala som pocit, že to už nezvládnem. Akurát som si dohadovala epidurál, keď prišla Mirka. V tej chvíli som sa zrazu cítila, že v tom nie som sama. Že mám pri sebe niekoho, kto chápe, čo prežívam. Mirka ma psychicky tak držala nad vodou, že epidurál nakoniec nebol potrebný. Stále mi vravela, ako super to zvládam, aká som úžasná a to bola sila, lebo ja som mala práve pocit, že to vôbec nezvládam. Hovorila mi ako dýchať, hladkala ma, spievala mi. Bolesti ma nútili meniť polohy na posteli a aj toto som vďaka Mirke mohla, pretože "jazdila" po mojom bruchu s monitorom aby bol záznam nepretržitý. Bola som totiž celý čas napojená na monitor a ležať na chrbte jednoducho nebolo možné. Keď prišli lekári, našli ma na posteli na štyroch :-). Som presvedčená, že bez Mirky, by som to nedobojovala do takého krásneho konca a zase by ma prenasledovali myšlienky neúplnosti (možno do konca života). 10:54 sa narodil Peťko. Vážil 4000 g a meral 51 cm. Mirka za toto Ti patrí naozaj veľká vďaka. Slovami je neopísateľné, čo to pre mňa znamená a čo som vďaka Tebe dokázala. Po pôrode sa mi dostavil pocit úplnosti, ktorý som tak hľadala. Je to krásne! Pôrod s dulou je naozaj nádherný zážitok. Mirka VEĽKÉ ĎAKUJEM!!!

Ninka a Peťko (2015, Koch)

 

 

Mirka, su to uz dva mesiace, co som Ti takto rano volala, ze uz je to tu :) Chcela by som Ti tymto este raz podakovat, za uzasnu pripravu a hlavne perfektnu podporu pri prichode nasej Anicky. Ked sa ma znami pytaju na porod, vacsinou su prekvapeni mojou odpovedou, ktora obsahuje slova ako krasny, prirodzeny, nadherny zazitok. A krasne to bolo najma vdaka tomu, ze som bola pripravena a pomohla si mi nielen psychicky sa spravne naladit (tesim sa, usmev), ale aj fyzicky mi pomoct to zvladnut. Stacilo mi pocuvat Tvoje rady: ako dychat, kedy sprcha, kedy sa prechadzat, teplo/masaz, predstava ako babatko klesa a prichadza - a preslo to cele tak rychlo. Velmi mi tiez pomohlo, ze si mi vedela vysvetlit moje pocity, cim som sa uistovala, ci to robim spravne.

Tak sme to nakoniec zvladli perfektne - bez liekov, bez tlacenia a bez poranenia. Velmi som sa z toho tesila a davalo mi to silu pri starostlivosti o drobca v prvych tyzdnoch. Pani doktorka mi druhy den na vizite povedala, ze mala prisla na svet za zvukov Beatles :) Nikto nevypol tu hudbu, co mi hrala z walkmana a prave slo: "In the town, where I was born..." :-)

Zuzka (2015, Koch)

 

 

Bola si uzasnou podporou a pomocou a presne to, co som potrebovala. Tie posledne silne kontrakcie boli vdaka tebe zvladnutelne a sustredila som sa presne na to, ako sli tvoje ruky smerom dole a snazila som sa, aby tam slo aj vsetko ostatne :-) Este raz velmi velmi krasne dakujem za tvoju podporu a pomoc a dychanie, aj vdaka tebe bol ten porod naozaj krasny.

Danka (2015, Koch)

 

 

Milá Mirka, chcem sa Ti čo najsrdečnejšie poďakovať, že si ma sprevádzala pri pôrode. Bolo to pre mňa veľmi dôležité, mať pri sebe niekoho, kto mi bude vedieť poradiť, povzbudí, pochopí ma a pomôže zvládnuť tento náročný čas, obzvlášť, keď predošlý pôrod vyústil do sekcie. A Ty si toto všetko splnila a tak na 100% naplnila moje očakávania. Na pôrod mám nádherné spomienky, spomienky, ktoré mi z môjho prvého pôrodu sekciou chýbajú. Veľmi oceňujem, že si mi pomohla aj s prisatím mojej maličkej na pôrodnej sále a ďakujem aj za pekné fotky, čo si nám spravila. Po pôrode som manželovi povedala: “dula Mirka a pôrod v sanatóriu Koch bola moja najlepšia investícia v živote.” Veľmi veľmi ďakujem. Ak by som mala ísť ešte raz rodiť, tak jedine s Tebou.

Žofia (2014, Koch)

 

 

Veľmi oceňujem Mirkin priateľský, otvorený prístup. Informácie, ktoré sa maminky môžu dozvedieť, sú bohaté a rôznorodé. Veľkou výhodou je komorná atmosféra, kde je možné aj diskutovať, pýtať sa - nachádzať odpovede na svoje otázky a zdieľať svoje pohľady a skúsenosti. Ako veľmi vzácne vnímam Mirkine osobné skúsenosti, ktoré s nami zdieľala. A v neposlednom rade veľmi oceňujem možnosť zapojiť sa aj pre partnerov a zapojiť ich tak do prípravy na príchod dieťatka :) Z môjho pohľadu veľmi komplexný kurz s možnosťou získať a zdieľať rôznorodé informácie, nájsť odpovede na svoje otázky a s množstvom praktických rád a aj nácviku a vyskúšaním si vecí nanečisto :) Myslím, že kurz je užitočný pre každú budúcu maminku, ktorá sa chce cítiť na príchod svojho dieťatka viac pripravená :)

Rodila som v Hainburgu a neviem si to vynachváliť. Takmer prirodzený pôrod, zakončený v bazéne - bez akýchkoľvek liekov na tlmenie bolesti, bez nástrihu, bez šitia, s krásnym nikým nerušeným bondingom :) Theuško je plne dojčený na požiadanie, krásne priberá a obaja si to moc užívame :)

Katka (2014, Hainburg)

 

 

 

Mirka, dakujem za skvely kurz, velmi nam to pomohlo, hlavne nacvik kojenia, ako prebalovat, umyvat... vsetko to teraz velmi ocenujem:) Este raz dakujem, budem vsetkym odporucat Materviu :)

Sylvia Slivka (2014)

Kurz odporúčam budúcim rodičom všetkými desiatimi. Dodá vám sebaistotu a sebadôveru, že to všetko - od pôrodu až po starostlivosť o bábätko, zvládnete. Žiadna kniha vám neposkytne toľko cenných informácii, naopak tie môžu vyvolať až zdesenie z veľkej neznámej, ktorej nerozumiete a ktorej sa prirodzene obávate. Nehovorím ani o "dobre mienených radách", ktoré sa na vás hrnú od priateľov či rodiny. Zabudnite na ne! Kurz vás naučí byť sebavedomým a šťastným rodičom, ktorý je pripravený na najkrajšiu udalosť v živote. Tak ako každé dieťa je výnimočné, aj tento kurz vo vás objaví výnimočného rodiča. Krok za krokom si prejdete čo vás môže čakať, aké sú alternatívy, čo vyhovuje vám, ako sa na tú istú vec môže pozerať vaše dieťa. Spojí vás nielen s vašim dieťatkom, ale aj s vaším partnerom. Slovami môjho partnera - tento kurz bol najlepšou investíciou do nášho bábätka!

Andy (2014)

 

 

Zúčastnila som sa workshopu o pôrode aj so svojim partnerom. Kurz splnil, dokonca predčil moje očakávania. Bol kvalitný nielen po odbornej stránke, ale aj veľmi inšpirujúci a Mirka je naozaj profesionálka v tom, čo robí. Napriek tomu, že po medicínskej stránke pôrod ovládam dobre a viacerých som sa zúčastnila (keďže pracujem ako lekár), kurz mi pomohol pochopiť pôrod aj z inej stránky, tiež veľmi dôležitej. Pomôže vám pripraviť sa psychicky, pochopiť podstatu, naučí vás ako si stáť za svojimi požiadavkami a želaniami. Partner sa naučí ako vám byť v tej krásnej ale aj ťažkej chvíli oporou a pomocou. Aj vďaka tomuto kurzu bol nakoniec môj pôrod krásny zážitok, ukončený tým najkrajším pocitom, aký si vie človek predstaviť.

Preto, ak sa rozhodujete, či sa takéhoto kurzu zúčastníte, určite neváhajte a choďte, najlepšie aj s partnerom.

Taktiež som sa zúčastnila aj Školy dojčenia s Mirkou. A musím opäť skonštatovať, že to bol výborný kurz. Ako prvorodička som v pôrodnici veľmi ocenila všetky nadobudnuté informácie z kurzu, keďže sa vám nikto nebude mať čas venovať ohľadne dojčenia. Vedela som aké polohy môžem využiť, ako má byť správne dieťatko priložené, a najmä bolo dojčenie pre mňa od začiatku úplne prirodzené. Taktiež budete vedieť, čoho sa vyvarovať a ako prípadné vzniknuté problémy môžete riešiť. Dojčenie je krásne a jedinečné pre vás aj pre dieťatko. Prvorodičkám určite tento kurz doporučujem.

Mirka, ďakujem za skvelé kurzy a prajem veľa ďalších spokojných mamičiek a ich detičiek!

Bara (2013)

 

Milá Mirka, aj touto cestou sa chceme poďakovať za neoceniteľnú pomoc a podporu, ktorú si mne aj manželovi poskytla počas pôrodu, ale aj bezprostredne po. Veľmi si vážim každú minútu, ktorú si pri mne stála a trpezlivo so mnou prežívala tie najdôležitejšie chvíle v živote. Tvoj láskavý prístup prekonal aj tie najťažšie momenty a som vďačná, že si so mnou bola práve ty. ĎAKUJEME Mirka

Darinka a Adrian (2013, Antolská)

 

 

V prvom rade by sme sa Mirke chceli s manželom veľmi pekne poďakovať za úžasnú pomoc pred aj po pôrode, ale hlavne počas takého dôležitého okamihu akým bol pre nás pôrod. A v druhom rade, by som chcela povzbudiť všetkých, ktorí nad dulou ešte len uvažujú, že Mirka je určite tá správna voľba :) Našou prioritou bolo, aby pôrod prebehol čo možno najprirodzenejším spôsobom, v čom nás Mirka veľmi podporovala a pomohla svojimi cennými radami. Aj počas samotného pôrodu mi bola výbornou oporou a myslím, že aj vďaka tomu prebehol pôrod veľmi dobre, bez komplikácií a odhliadnuc od bolesti (na ktorú som už aj tak zabudla) to bol pre nás veľmi silný zážitok. Mirka, ďakujeme ešte raz, si super!

Marta, Milan a Kristinka (2013, Antolská)

 

 

Na porod som sa tesila ako na jedinecny zazitok a robila som vsetko pre to aby som si tento zazitok co najviac sprijemnila. Mala som velku oporu partnera, cvicila som gravidijogu, pozitivne som myslela a predstavovala si priebeh porodu a zucastnila som sa aj prednasky u teba. Na tejto prednaske som bola aj s mojim partnerom Jurajom. Som velmi rada ze sa aj on zucastnil lebo sme to aj vyuzili prakticky co si nam povedala na prednaske - masiroval mi krize, robil mi oporu pri striedani roznych poloh pocas kontrakcii, slovne ma velmi povzbudzoval a dokonca so mnou aj vokalizoval. :)  Bolo to naozaj super mat ho pri sebe ked sa nase dietatko rodilo. Tvoja prednaska o porode mi dala vela. Rozpoznavala som fazy, ktorymi som postupne predchadzala a tak som vedela co bude nasledovat dalej. Kontrakcie mi dost vyrazali do krizov a bol to dost silny tlak ale ja som myslela na babo ako sa tlaci von a nemohla som sa dockat momentu ked ho uvidim. Vokalizacia, striedanie roznych poloh, fitlopta a horuca sprcha a podpora partnera mi velmi pomahalo. Rodila som v Trencianskej porodnici a bola som tam velmi spokojna. Tvoja prednaska velkym podielom prispela k tomu ze na porod spominam ako na paradny zazitok. Ked som to povedala gynekologicke na kontrole po 6-nedeli tak sa na mna pozrela s prekvapenym usmevom a dodala ze to som prva co to u nej povedala. :D

Danka, Juraj a Julianka (2012)

 

Keď som sa dozvedela že som tehotná, nevedela som o pôrode skoro nič. Keďže som prvorodička, snažila som sa zistiť všetky dostupné informácie z kníh, internetu, od rodiny a kamarátok. Najviac mi pomohli individuálne konzultácie s dulou Mirkou a jej ochota odpovedať na akékoľvek otázky súvisiace s tehotenstvom a priebehom pôrodu. Vďaka tomu som vedela, čo sa so mnou a s dieťatkom bude diať. Všetkým ženám odporúčam mať niekoho počas pôrodu pri sebe. Veľmi mi to pomohlo psychicky aj fyzicky, vedela som, ako sa správať a prežiť celý pôrod. Som vďačná za túto pomoc, pri ktorej som nadobudla istotu a všetci traja sme zvládli pôrod bez problémov.

Anči Strike (2011)

 

 

Christianko je veľmi spokojné a usmievavé bábätko a myslím, že k tomu prispel v určitej miere aj môj pôrod. Dodnes mám zimomriavky, keď si na ten intenzívny zážitok spomeniem. Bola láska na prvý pohľad. Ešte mesiac po pôrode som plakala od šťastia, keď som ho sledovala ako spokojne spinká. Nedám dopustiť na prirodzený pôrod. Mirka, ešte raz ti veľmi pekne ďakujem, že si ma sprevádzala pri tak výnimočnej udalosti. Veľmi si mi to svojou prítomnosťou uľahčila. Úplne som sa na teba spoliehala. Ani sekundu som nezapochybovala, že by to nedopadlo dobre...

Vlaďka (2008, Kramáre)

 

 

Mala som tú česť, rodiť za Vašej podpory v NsP Ružinov. Chcem sa Vám touto formou ešte raz poďakovať za Vašu pomoc, Vaše rady i celkový prístup. Vzhľadom k tomu, že to bol môj tretí pôrod, môžem to porovnávať a povedať, že duly sú naozaj veľkou pomocou pri pôrode a určite Vás budem odporúčať ďalej. Škoda, že som o dulách nevedela skôr. Takže ešte raz veľké ĎAKUJEM!

Kerstin (2007, Ružinov)

 

 

Mirka, s kurzmi som bola skutočne veľmi veľmi spokojná ... už po našich prvých sedeniach som mala pocit, že som mala naozaj šťastie, že som natrafila práve na Teba... Snáď najviac si mi pomohla pri výbere pôrodnice a spôsobu pôrodu, pomohla si mi utriediť si vlastné myšlienky, rozmýšľať nad tým čo pri pôrode chcem, čo mi vyhovuje, čoho sa naopak obávam a tak prirodzene dospieť k voľbe, s ktorou som bola spokojná. Neoceniteľné v tomto procese boli informácie, ktoré si mi poskytla o vybavení a praktikách rôznych pôrodníc, o priebehu pôrodu a o možných lekárskych zásahoch počas pôrodu. Veľmi sa mi páčilo, že si mi žiadne závery nevnucovala ale skôr sa ma snažila "navigovať" a priviesť k vlastnému rozhodnutiu. Ďalšia veľká vďaka Ti patrí za to, že si mi pomohla zabojovať s mojím strachom ... sama tomu nemôžem uveriť ale počas celého pôrodu som bola celkom kľudná (a držala sa Tvojich rád) a či už bezprostredne po pôrode alebo teraz s odstupom času, stále mám pocit, že to bol úplne krásny zážitok (a to som sa bála, že sa psychicky zložím pri prvej kontrakcii:). Okrem toho sme ocenili (najmä budúci otecko:) aj Tvoju flexibilitu pri výbere termínov sedení, možnosť prispôsobiť obsah kurzov našim potrebám, materiály, ktoré si na kurzy pripravovala, väčší priestor na vlastné otázky a v neposlednom rade aj príjemnú atmosféru počas našich stretnutí.

Ľudka

 

 

Je úžasné, že v jednom z nejkrásnějších životních období ženy, jsem se mohla setkávat s dalšími budoucími maminkami a prožívat s nimi stejné pocity. Bylo fajn vyslechnout si i jejich názory, poznámky, zkušenosti či obavy a tím se vlastně ubezpečit, že vše, co prožívam a co mně čeká, je v pořádku. Kurz naplnil mé očekávání - získala jsem souhrn všech důležitých informací a nemusela je tak složitě vyhledávat. Vím, co mě čeká, cítim se jistější. Kurz v sobě perfektně kombinuje radost z pohybu spolu s užitečnými informacemi v přátelské rodinné atmosféře. Mne osobně, jako nově přistěhovalé "vajnoračce", dal kurz v Lienočke i mnohem víc. Seznámila jsem se tu s vynikajícími lidmi, díky kterým se ve Vajnorech cítím opravdu DOMA. Jsem ráda, že takové centrum a lidé existují. Vďaka za všetko!

Petra Pomajbo (2008)